چگونه HNT را ماین کنیم؟

مختصری درباره شبکه هلیوم

شبکه هلیوم چیست؟ معرفی Helium Network

توسعه اینترنت اشیاء در سطح شهر و جامعه از اهداف اصلی هلیوم است. شبکه بلاکچینی هلیوم از هات‌اسپات‌ (Hotspot) یا نقاط اتصالی تشکیل شده که اینترنت را برای دستگاه‌هایی که از LoRaWAN پشتیبانی می‌کنند، پوشش می‌دهد. LoRaWAN یک پروتکل شبکه‌ای تک‌نقطه به چندنقطه است و از امواج رادیویی (RF) برای پوشش‌دهی اینترنت به نحوی گسترده به دستگاه‌های موسوم به اینترنت اشیا، استفاده می‌کند. برخلاف تعداد زیادی از رمزارزها که با پردازنده گرافیکی (GPU) ماین می‌شوند، برای استخراج ارز هلیوم با هات اسپات به امواج رادیویی نیاز دارید.

این بلاکچین از پروتکل اجماع HoneyBadgerBFT استفاده می‌کند و نودهای آن برای تبادل اطلاعات باید با الگوریتم گواه اثبات پوشش یا Proof of Coverage (به اختصار POC) پشتیبانی خودشان را از ایجاد شبکه بی‌سیم یا وایرلس (Wireless) اثبات کنند. کوین بومی شبکه هلیوم با نماد HNT شناخته می‌شود. ماینرهایی که پوشش بی‌سیم را از طریق امواج رادیویی تایید کنند، از طرف شبکه HNT پاداش می‌گیرند.

اما چگونه می‌توان در فرآیند استخراج ارز هلیوم مشارکت کرد؟ با داشتن دستگاه‌های هات اسپات امکان درآمدزایی از شبکه هلیوم فراهم می‌شود. اما هر فرد به تنهایی نمی‌تواند از استخراج هلیوم سود ببرد. برای شکل‌گیری شبکه، باید تعداد مشخصی از کاربران در یک محدوده جغرافیایی وجود داشته باشند.

هات اسپات در شبکه هلیوم به چه معناست؟

هات اسپات‌ها شبکه‌ بی‌سیم همتابه‌همتا هستند که به دستگاه‌های اینترنت اشیا امکان می‌دهند که در تحویل و دریافت داده‌های کم‌مصرف به اینترنت کارآمد باشند. هات اسپات‌های شبکه هلیوم عملکردی مانند نود دارند. این نودها شبکه را برای میلیون‌ها دستگاهی که از فناوری LongFi هلیوم استفاده می‌کنند، پوشش‌دهی کرده و بابت این کار HNT پاداش می‌گیرند. جالب است بدانید که دستگاه‌های Hotspot هلیوم تنها ۵ وات انرژی مصرف می‌کنند.

در تصویر زیر می‌توانید مدل هات اسپات‌های تایید شده توسط کامیونیتی و کمیته نظارت بر تولید را مشاهده کنید:

هات اسپات های تایید شده توسط هلیوم

این فهرست به‌معنای توصیه برای خرید نیست. هنگام انتخاب دستگاه حتما تحقیق را خودتان انجام دهید. تفاوت عملکرد بین هر برند ماینر موجود در بازار بسیار کم است. هات‌اسپات‌ها سطوح توانمندی مختلف و قابلیت ارتقای متفاوتی دارند. بزرگترین تفاوت برای کاربر نهایی مربوط به ارتقای آنتن، کابل و محل قرارگیری نقطه اتصال بهینه است که در ادامه مقاله بیشتر به آن می‌پردازیم. اما پیش از آن نحوه استخراج ارز هلیوم و راه‌اندازی دستگاه را توضیح می‌دهیم.

استخراج ارز دیجیتال هلیوم چگونه است؟

نحوه استخراج ارز هلیوم

برای تبدیل شدن به بخشی از شبکه هلیوم به دستگاه هات‌اسپات داخلی (Indoor) یا خارجی (Outdoor) نیاز دارید تا با سایر دستگاه‌های ماینر هلیوم ارتباط برقرار کنید. روشن کردن، ثبت دستگاه و اتصال به شبکه به‌معنای شروع فرآیند استخراج ارز هلیوم نیست. باید منتظر همگام‌سازی دستگاه با بلاکچین بمانید. طبق دستورالعمل شبکه ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد تا دستگاه با بلاکچین همگام‌سازی شود. پس از همگام‌سازی نوبت استخراج فرا می‌رسد. مقدار درآمد شما به میزان انتقال داده و فاکتورهای دیگری که در ادامه اشاره می‌کنیم بستگی دارد.

به‌طور خلاصه سه راه برای استخراج HNT وجود دارد:

 • تسهیل انتقال داده: انتقال دیتا از طریق هات اسپات
 • گواه اثبات پوشش: هات اسپات‌ها به‌صورت تصادفی تحت الگوریتم اثبات پوشش تست می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که در لوکیشن ثبت شده قرار دارند و به‌درستی کار می‌کنند.
 • اجماع گروهی: تایید تراکنش‌ها و افزودن بلاک به زنجیره هلیوم

اولین راه برای کسب HNT انتقال داده از طریق هات اسپات است. شبکه هلیوم اعلام کرده که ۱/۳ پاداش‌ ماینینگ به انتقال داده تعلق می‌گیرد. بنابراین مقدار دریافتی شما به میزان داده‌ای که مسئول انتقال آن هستید بستگی دارد.

راه دوم برای کسب کوین هلیوم از طریق چالش اثبات پوشش صورت می‌گیرد. شبکه به‌صورت رندوم یک هات اسپات را انتخاب می‌کند تا هات اسپات دیگری را به چالش بکشد. در این روش، هات اسپات چالش‌گر از دستگاه دیگر می‌خواهد تا اثبات پوشش خود را به شبکه ارسال کند. سایر هات اسپات‌های نزدیک به این دستگاه به منظور تصدیق عملکرد در نقش شاهد (Wintness) حاضر می‌شوند. هر هات‌اسپاتی که در این چالش درگیر می‌شود، بخشی از HNT تخصیص‌یافته برای این چالش را دریافت می‌کند. اگر در یک منطقه شهری یا نقاط پرتراکم زندگی می‌کنید، احتمال مشارکت شما در چنین چالش‌هایی بیشتر است. اما واضح است که در این صورت باید پاداش خود را با هات‌اسپات‌های بیشتری سهیم شوید.

نحوه استخراج کوین هلیوم

روش سوم برای دریافت HNT پیوستن به فرآیند اجماع گروهی است. در این زمان شبکه به‌صورت تصافی هات اسپات‌هایی را برای پیوستن به اجماع برای دوره زمانی مشخصی انتخاب می‌کند. گروه اجماع مسئول اعتبارسنجی تراکنش‌ها و افزودن آن‌ها به بلاکچین است و برای این کار پاداش دریافت می‌کند.

همانطور که ملاحظه می‌کنید، استخراج کوین هلیوم به مشارکت گروهی در شبکه نیاز دارد. بنابراین باید مکانی را انتخاب کنید که توسط دستگاه‌های هات‌اسپات پوشش‌دهی مناسبی داشته باشد. اگر شما تنها ماینر آن ناحیه باشید، فایده چندانی نخواهد داشت. بنابراین برای انتخاب محل مناسب حتما صفحه نقشه پوشش هلیوم را ببینید. این نقشه به شما اطلاعاتی از قبیل محل قرارگیری هات‌اسپات‌ها و میزان درآمد آن‌ها را می‌دهد.

چطور دستگاه استخراج ارز هلیوم را راه‌اندازی کنیم؟

نحوه راه‌اندازی دستگاه استخراج ارز هلیوم

راه‌اندازی هات‌اسپات هلیوم از راه‌اندازی روتر بیسیم آسان‌تر است. مراحل راه‌اندازی هات اسپات هلیوم به شرح زیر است:

۱-اتصال آنتن به هات اسپات

۲-کابل را به برق وصل کنید، اما فعلا آن را روشن نکنید.

۳-اپلیکیشن هات اسپات هلیوم را دانلود کنید. (لینک دانلود نرم‌افزار برای اندروید و IOS)

۴- اپلیکیشن را روی موبایل باز کرده و حساب کاربری بسازید. یک کد ۱۲ کلمه‌ای به شما داده می‌شود که مشابه عبارت بازیابی کیف پول است. آن را مانند رمز عبور کیف پول در نظر بگیرید و در مکانی امن ذخیره کنید.

۵- برای اپلیکیشن هات‌اسپات هلیوم خود یک پین کد انتخاب کنید.

۶- گزینه “Set up Hotspot” را در اپلیکیشن خود انتخاب کرده و مدل هات‌اسپات را انتخاب کنید.

۷- محل قرارگیری هات اسپات را انتخاب کنید. (در این مرحله اپلیکشن شما را راهنمایی می‌کند و حتما موارد ذکر شده را اجرا کنید)

۸- اعلام کنید که راهنما را مطالعه کرده‌اید. (تیک تایید را بزنید)

۹- تصدیق کنید که می‌دانید هلیوم هرگز به کلیدهای خصوصی شما دسترسی نخواهد داشت و از روش‌های ایمن برای تشخیص هرگونه مشکل در هات اسپات شما استفاده می‌کند.

۱۰- به اپلیکیشن اجازه دسترسی به موقعیت (Location) خود را دهید.

۱۱- دکمه پاور را فشار دهید تا دستگاه روشن شود.

۱۲- در برنامه تایید کنید که هات اسپات را روشن کرده‌اید.

۱۳- اپلیکشن را برای یافتن دستگاه هات اسپات اسکن کنید.

۱۴- هات اسپات را به WiFi متصل کنید.

برای بهره‌وری بیشتر از ماین ارز دیجیتال HNT بهتر است در انتخاب آنتن مناسب برای ماینر، تعیین فاصله بین ماینرها و محل قرارگیری ماینر دقت کنید.

انتخاب آنتن مناسب برای هات‌اسپات

 • برای محیط‌های شهری پرجمعیت، آنتن خارجی فایبرگلاس هلیوم با بهره آنتن dBi ۴ (دسی‌بل)
 • برای محیط‌های حومه شهر آنتن خارجی فایبرگلاس ۵.۸ دسی‌بل یا ۶ دسی‌بل
 • برای محیط‌های روستایی، آنتن خارجی روکلند (Rokland) با فرکانس ۹۱۵ مگاهرتز و بهره آنتن ۸ دسی‌بل
 • برای مکان‌های بسیار دورافتاده آنتن فایبرگلاس روکند بک کانتری (Backcountry) ۱۰ دسی‌بل

اگر می‌خواهید بهره بیشتری از آنتن خود بگیرید آن را به یک کابل متصل کنید. کابل‌های آنتن محافظ‌های مختلفی دارند. محافظ کابل آنتن از دست رفتن سیگنال بین آنتن و هات اسپات هلیوم را کاهش می‌دهد. بنابراین اگر یک آنتن با بهره بالاتر بخرید اما از یک کابل با محافظ ضعیف استفاده کنید، میزان سیگنال‌دهی شما کاهش می‌یابد. برای اکثر کابل‌ها محافظ درجه ۲۰۰ و اگر از کابل بلندتر از ۶ متر استفاده می‌کنید، محافظ درجه ۴۰۰ توصیه می‌شود.

فاصله بین ماینرها

محل قرارگیری هات‌اسپات یکی از بزرگترین عوامل موثر بر میزان درآمد است. برای انتخاب محل هات اسپات حتما نقشه پوشش هلیوم را بررسی کنید تا تعداد نقاط مهم موجود در منطقه خود را مشاهده کنید. هر چه تراکم هات اسپات‌ها بشتر باشد، شانس استخراج هلیوم هم بیشتر است. اما اگر فاصله بین ماینرها کمتر از ۳۰۰ متر باشد، رقابت بین هات‌اسپات‌ها برای استخراج ارز هلیوم در آن نقطه بالا می‌رود. همانطور که می‌دانید شبکه هلیوم در ازای پوشش و کمک به ساخت شبکه هلیوم به ماینرها پاداش می‌دهد. قرار دادن هات اسپات‌های متعدد در یک مکان واحد به ساخت شبکه کمکی نمی‌کند. بنابراین باید هات‌اسپات‌ خود را حداقل ۳۰۰ متر دورتر از نزدیک‌ترین هات‌اسپات بعدی قرار دهید.

محل قرارگیری ماینر

اگر یک ماینر داخلی دارید، باید آن را در بالاترین پنجره موجود در خانه خود قرار دهید. دقت کنید که باید توری فلزی روی پنجره را جدا کنید تا روی سیگنال تاثیر نگذارد. به‌طور کلی، ارتفاع یک عامل اساسی برای انتخاب محل قرارگیری ماینر است. هر چه ماینر بالاتر باشد، دریافت سیگنال آن هم بهتر است. اطمینان حاصل کنید که ماینر خود را نزدیک فلز، دستگاه‌های الکترونیکی یا بتن قرار ندهید. با این وجود، اگر فقط یک پنجره بلند مناسب در خانه خود دارید برای قرارگیری ماینر مناسب خواهد بود. بنابراین برای انتخاب محل مناسب به نکات زیر توجه کنید:

۱- ترجیحا هات اسپات را در فضای باز قرار دهید.

۲-اگر هات اسپات را داخل نصب می‌کنید حتما آن را نزدیک پنجره قرار دهید.

۳- هات اسپات را در بالاترین طبقه خانه یا محل کار خود قرار دهید.

۴- دستگاه شما باید حداقل ۳۰۰ متر از نزدیک‌ترین هات اسپات ناحیه شما فاصله داشته باشد.

۵- هات اسپات را در میز کنار تختخواب یا کتابخانه پنهان نکنید.

۶- دستگاه را کنار پنجره‌ای که توسط دیوار احاطه شده است قرار ندهید.

۷- قراردادن دستگاه کنار پنجره‌ای که توسط توری فلزی یا محافظ حشرات پوشانده شده، سیگنال‌دهی را به نحو چشمگیری کاهش می‌دهد.

چطور یک ماینر هلیوم را در فضای باز نصب کنیم؟

نصب ماینرهای فضای باز که به آن‌ها Outdoor Miner هم گفته می‌شود، کار چندان دشواری نیست. ماینر  Nebra برای فضای باز از فناوری PoE یا انتقال توان الکتریکی بر بستر کابل شبکه (Power Over Ethernet) استفاده می‌کند. این فناوری موجب می‌شود که کابل‌های شبکه معمولی به‌عنوان سیم‌های برق عمل کرده و توان مورد نیاز دستگاه را تامین کنند. بنابراین بهترین روش برای نصب ماینر در فضای باز، استفاده از کابل اترنت است. فقط کافی است هات اسپات را در جای مناسب قرار داده و کابل اترنت را وصل کنید.

بهترین دستگاه‌ها برای استخراج رمزارز هلیوم

طیف گسترده دستگاه‌های هات‌اسپات موجود در بازار، دست شما را برای خرید ماینر هلیوم باز گذاشته است. برندهای Nebra ،Bobcat و Rakwireless دستگاه‌های هات اسپات خوبی تولید کرده‌اند و توسط شبکه هلیوم هم تایید شده‌اند.

هات اسپات ماینر نبرا

خرید ماینر هلیوم مدل Nebra

ماینرهای نبرا (Nebra) توسط شبکه هلیوم و کامیونیتی آن آزمایش شده‌اند. این دستگاه‌ها مناسب محیط داخلی و خارجی عرضه می‌شوند. بزرگترین تفاوت بین مدل‌های داخلی و خارجی این است که دستگاه خارجی داخل کیفی قرار می‌گیرد که برای استفاده در فضای روباز مناسب است. جنس آنتن دستگاه داخلی از پلاستیک ساخته‌شده و ۳ دسی بل قدرت دارد، در حالیکه آنتن دستگاه خارجی با همین قدرت از فایبرگلاس ساخته شده است.

 • قیمت ماینر برای محیط داخلی: ۳۰۰ تا ۴۱۵ دلار
 • قیمت ماینر برای محیط خارجی: ۴۲۰ تا ۵۸۰ دلار

دستگاه ماینر باب کت

خرید دستگاه استخراج هلیوم مدل Bobcat

ماینر باب‌کت (Bobcat) ادعا می‌کند که در بین تمام ماینرهای هلیوم بالاترین بهره آنتن‌دهی با قدرت ۴ دسی‌بل را دارد. آنتن‌دهی بیشتر به ماینر امکان پوشش‌دهی بیشتر و موفقیت در رقابت با سایر ماینرها را می‌دهد. قدرت سیگنال‌دهی آن به ماینرها امکان می‌دهد تا با سایر شاهدان (Witnesses) در محدوده بیش از ۱۶ کیلومتر مایلی ارتباط برقرار کند.

 • قیمت: ۴۲۹ دلار

هات اسپات ماینر رک وایرلس

خرید ماینر ارز دیجیتال هلیوم مدل Rakwireless

قدرت آنتن‌دهی دستگاه ماینر رک وایرلس (Rakwireless) ۲.۸ دسی‌بل است. قیمت این ماینر نسبت به سایر دستگاه‌ها پایین‌تر بوده و می‌توانید یک آنتن۸ دسی‌بلی برای آن نصب کنید که درآمد شما را به نحوه چشمگیری افزایش می‌دهد.

 • قیمت: ۳۴۵ دلار
shahabeml
ارسال دیدگاه